Sziasztok! 🙂
Ebben a bejegyzésben egy mindössze három körből álló horgolt pillangó mintát mutatok be. Mégis, szerintem nagyon szép! Vékony fonallal horgolva már közelít a csipkehorgoláshoz, legalábbis első látásra. Az angol nyelvű forrás különlegessége, hogy a brit-angol terminológiát használja és mellékel egy kézzel rajzolt mintadiagramot is.
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
Alapanyagok, eszközök a horgolt fecskefarkú pillangóhoz:
- színes pamut fonal 3-4-es méretű horgolótűhöz (Catania)
- 3-as méretű horgolótű
- olló
A horgolt fecskefarkú pillangó elkészítése
Egyedi rövidítések a horgolt fecskefarkú pillangóhoz
-
Merp = 1,5 erp („másfél” egyráhajtásos pálca) úgy készül, mint egy kétráhajtásos pálca, de miután áthúztuk a szálat a pálcán lévő első két hurkon, a tűn lévő mindhárom hurkon egyszerre húzzuk át.
-
P=pikó (3 lsz, majd a 3. szembe kp-t horgolunk)
-
F=fecskefarok, ez az alsó szárnyak nyúlványa. Horgolunk 6 lsz-et, a tűtől számított második szembe ksz, majd minden szembe ksz.
A horgolt fecskefarkú pillangó szárnyai
Kezdőkör: varázskörbe 3 lsz, erp, *3 lsz, 2 erp* ism. még háromszor, erp, összehúzzuk a varázskört (ne teljesen szorosan, hogy az utolsó körben az utolsó szemet bele tudjuk majd horgolni), lsz, ford.
1.kör:
1.szárny: az első 3 lsz-es ívbe: (kp, 3 lsz, Merp, 7 lsz, Merp, lsz, Merp), lsz
2.szárny: a köv. lsz ívbe: (2 erp, 5 lsz, 2 erp), 2 lsz, kp az előző kör két erp-ja közé, 2 lsz
3.szárny: a köv. lsz ívbe: (2 erp, 5 lsz, 2 erp), lsz
4.szárny: a köv. lsz ívbe: (Merp, lsz, Merp, 7 lsz, Merp, lsz, Merp), erp az előző kör kezdő lsz-magasításának 2. szemébe, lsz, ford.
2.kör:
1.szárny: az első 7 lsz-es ívbe: (erp, lsz, Merp, *lsz, krp* ism. még kétszer, P, *krp, lsz* ism. még négyszer, Merp, lsz, erp), kihagyjuk a köv. 1 lsz-es ívet, kp a köv. 2 lsz-es ívbe
2.szárny: a köv. 5 lsz-es ívbe: (erp, lsz, Merp, *lsz, krp* ism. még kétszer, F, *krp, lsz* ism. még kétszer, Merp, lsz, erp), 2 lsz, kp az előző sor kp-jába, 2 lsz,
3.szárny: a köv. 5 lsz-es ívbe: (erp, lsz, Merp, *lsz, krp* ism. még kétszer, F, *krp, lsz* ism. még kétszer, Merp, lsz, erp), kp a köv. 2 lsz-es ívbe
4. szárny: a köv. 7 lsz-es ívbe: (erp, lsz, Merp, *lsz, krp* ism. még négyszer, P, *krp, lsz* ism. még kétszer, Merp, lsz, erp), lsz, kp az előző kör kezdő lsz-magasításának 2.szemébe, 2 lsz, ksz a kezdőkör utolsó erp-jébe, 2 lsz, ksz a varázskörben hagyott kis lyukba. Ezután már szorosra húzhatjuk a varázskört, elkötjük és elvágjuk a fonalat.
A horgolt fecskefarkú pillangó teste és csápjai
Ezt a részt leegyszerűsítettem az eredeti mintához képest: beszúrjuk a tűt a pillangó felső részén, a két szárnya között. Zöld fonallal annyi lsz-et horgolunk, ami feszesen, függőleges irányban körül éri, a hátoldalon ugyanígy folytatjuk tovább, míg elérünk a kezdő lsz-hez.
Egy lsz-mel rögzítjük, majd az egyik irányban tovább horgolunk felfelé (ez lesz az egyik csáp), a tetejét egy kis pikóval díszítjük, majd elkötjük és elvágjuk a fonalat. A másik csápot ugyanígy készítjük el: ott szúrjuk be a horgolótűt a munkába, ahol találkozik a test lsz sora és az első csáp. Ugyanannyi lsz-ból lsz sort horgolunk, mint a párja. Tetejére pikót készítünk, majd elkötjük és elvágjuk a fonalat.
Aki szeretne szegélyt horgolni, érdemes egy újabb színnel, ksz-mel körbehorgolni a pillangót úgy, hogy a két fecskefarkat ebből kihagyjuk.
Még egyszerűbb zsenília drótot használni hozz 😉
Ezzel el is készültünk a fecskefarkú pillangó horgolásával! Egyszerű, mégis szép mintát kaptunk, melyet sokféleképpen felhasználhatunk, pl. sapkák, sálak, hajpántok, kardigánok díszeként, több, különböző színűt felfűzve pedig akár kiságy feletti lógóvá vagy ablakdísszé válhat. Én a mandaláim közé tettem néhányat, nagyon szépen mutatnak a falon, amely alatt horgolni szoktam 🙂 Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra! Boldog horgolást! 🙂
Kedves kreatív horgoló
Nagyon tetszik ez az oldal.
megfogom próbálni a pillangót.
örülök, hogy megtaláltalak.
Alice
Köszönöm 🙂 <3