Ezt a típusú tortát már tavaly kinéztem és nemrég végre volt alkalmam is kipróbálni. Kissé macerás elkészíteni és gyakorlatilag egy tojásnyelő sütemény, de néha azért megengedhetünk magunknak és a családunknak egy kis kényeztető, szépséges finomságot, nem igaz? 😉
Azért ezt a verziót választottam, mert egyszerűbbnek tűnt elkészíteni, mint különböző méretű körlapokat kivágni a piskótalapokból. Emellett családom egyik felének minden süti-kedvencét egyesíti magában: vaníliás is, kókuszos is és belül csupa-csupa piskótatekercs! 😀
Hozzávalók a vaníliás-kókuszos legyezőtortához:
(ez egy kb. 20 cm átmérőjű torta lesz)
Hozzávalók a kakaós piskotalaphoz:
(Ezt egy 20 cm-es tortaformában sütjük meg)
- 6 db tojás
- 6 csapott ek. liszt
- 6 púpos ek. cukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 1 ek natur kakaópor
Hozzávalók a piskótatekercsekhez (2 adag):
(Ez két nagy tepsi piskóta lesz)
- 16 db tojás
- 16 csapott ek liszt
- 16 púpos ek cukor
- 4 cs. vaníliás cukor
- 1 nagy üveg lekvár
Hozzávalók a vaníliás krémhez:
- őszintén bevallom, itt „csaltam”, mert nem volt időm vaníliakrémet főzni és volt itthon 2 csomag bolti vaníliakrém por, azt használtam fel
- aki jobban bízik abban, amit maga főz, hadd ajánljak egy jól bevált vaníliakrém receptet!
- 2 db tojás
- 4 ek liszt
- 400 ml tej
- 200 g margarin
- 140 g porcukor
- 1 vanília rúd magjai
Hozzávalók a díszítéshez:
- kb. 300 g kókuszreszelék
- málna vagy eper (valamilyen piros gyümölcs)
- ízlés szerint fehér kókuszgolyók (én Raffaello-t használtam)
A vaníliás-kókuszos legyezőtorta elkészítése
A kakaós piskótalap elkészítése
Szétválasztjuk a tojásokat. A konyhai robotgép legmagasabb fokozatán a fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, majd apránként hozzászórjuk a cukrot és a vaníliás cukrot. Ezután kis fokozatra véve a gépet, lassan hozzáadjuk a lisztet és a kakaóport.
180 C fokra előmelegített sütőben, sütőpapírral bélelt, 20 cm átmérőjű tortaformában megsütjük kb. 30 perc alatt.
Megj.: Sütés közben nem szabad kinyitni a sütőt, különben összeesik a piskótánk! Akkor jó, ha rugalmassá válik: megnyomva visszaalakul a tészta.
Miután kivettük a sütőből, a formában hagyjuk hűlni, majd rácsra tesszük át. Kihűlt állapotban lehet keresztben elfelezni, hogy két, ujjnyi vastagságú körlapot kapjunk.
A piskótatekercsek elkészítése
A piskótatekercs hozzávalóiból a fentiek szerint (kakaópor nélkül) két nagy tepsi piskótát sütünk. Miután elkészült, lehúzzuk róla a sütőpapírt és még meleg állapotban egy konyharuhába csavarva feltekerjük (lásd a fenti képen!). Kihűlés után 4 egyenlő részre vágjuk, letekerjük és vékonyan megkenjük lekvárral.
Ezután újra feltekerjük a következőképpen: az első csiga köré ragasztjuk a következőt, majd a többit. Én ekkor jöttem rá, hogy egy piskótatekercs kevés és gyorsan sütöttem még egyet… Két piskóta tekercsből viszont kijön egy akkora csigabiga, amely fedi a kakaós piskótalapot.
Megj.: lehet, hogy elég egy piskótalap is, amennyiben nem négy, hanem 5 részre vágjuk. Nem lesz olyan magas a torta, de a kakaós lapokkal és a krémmel együtt egyáltalán nem lesz alacsony.
Ez volt az első és eddig egyetlen ilyen tortám, így csupaszon nem mutat valami jól, de a vaníliakrém és a díszítés jótékonyan eltakarja a kisebb hibákat 🙂
A vaníliakrém elkészítése
Mivel ezt a lépést ennél a legyezőtortánál kihagytam, felhasználva Nassoló Naplopó vaníliakrém receptjét, melyet gyakran használok, bemutatom, hogyan készül egy jóféle főzött vaníliakrém: csomómentesre keverjük a tejben a lisztet és a tojásokat, majd a vaníliamagokkal sűrűre főzzük. Ezután folpack-kal letakarva hagyjuk kihűlni ( a folpack érjen hozzá a krémhez, így nem bőrösödik meg). Kikeverjük a porcukrot a margarinnal, majd összekeverjük a lehűlt krémmel.
A vaníliás-kókuszos legyezőtorta összeállítása és díszítése
Érdemes egy forgatható torta- vagy pizzaállványon dolgozni, de ha nincs, emiatt ne vegyetek. Egy kerek tálcára tesszük az egyik kakaós piskótalapot, megkenjük vaníliakrémmel, majd erre helyezzük a piskótatekercs-csigát. Ezt újra megkenjük és a másik kakaós piskótalappal fedjük. Ezután körbekenjük a tortát a maradék krémmel és kókuszreszeléket tapasztunk rá (itt már igen nagy bajban voltam, a férjem segített úgy-ahogy szépen elsimítani a krémet és rányomkodni – a nagyjából sima krém sérülése nélkül – a kókuszt). Végül ízlés szerint díszítjük Raffaello-golyókkal (a házi Raffaello-golyók elkészítését itt találod) és piros gyümölcsökkel, ami az én esetemben málna volt.
Bár minden kudarc tapasztalatot hoz és közelebb visz a célhoz, nem mostanában állok neki még egyszer ennek a típusú tortának. Igaz, hogy nagyon finom és látványos, de kell egy pár hónap, hogy kiheverjem ezt az élményt! 🙂 Mindenesetre nagy sikert aratott a vendégeink körében és biztos, hogy másodszorra már zökkenőmentesebb lesz a vaníliás-kókuszos legyezőtorta elkészítése. Végülis csupán gyakorlat kell a díszítéséhez, az ízével semmi gond nem volt.
Remélem, Nektek szebbre sikerül! Jó étvágyat hozzá! 🙂