Mit nem adtam volna egy részletes, magyar nyelvű, képekkel és tippekkel teli leírásért! Remélem, Nektek segítek ezzel a bejegyzéssel és itt egy helyen megtaláltok mindent, ami egy organza tütü elkészítéséhez kell.
Oh, és mindehhez még hozzá kell tennem, hogy életemben először készítettem farsangi jelmezt, de azt hiszem, még évekig fogok és az az érzésem, hogy nem ez lesz az utolsó alkalom, hogy éppen királylányruhát kértek a lánykáim. 🙂
ALAPANYAGOK, ESZKÖZÖK:

- 4 tekercs (1 tekercs: 24 cmx10m) világos rózsaszín snow organza
- 1 tekercs pink organza
- 1 tekercs (48cmx10m) arany girlandos világos rózsaszín organza
- organza szalag: 3 m fehér (2,5 cm széles), 1,8 m világos rózsaszín (1,5 cm széles), 1,8 m sötét rózsaszín (1,5 cm széles)
- cérnák: fehér, világos rózsaszín, sötét rózsaszín
- gumik: hálós (én hajpántot használtam ehhez), széles fehér, keskeny fehér
- csillogó, világos rózsaszín anyag a felső részhez
- széles világos rózsaszín szaténszalag a derékra
- olló, tű, biztostű, gombostű, varrógép
- 7 db orvosi fa spatula (más néven nyelvlapoc)
- hobbyragasztó
- erős fémhuzal
- fogó, fúrógép
- körző, vonalzó/mérőszalag
- kb.30 cm finom fehér-rózsaszín csipkeszalag (1,5-2 cm széles)
- fehér papírlap
A királylányjelmez elkészítése


Tehát ha megvannak a csíkjaink, kifeszítjük a hálós gumipántot és elkezdjük rá felcsomózni úgy, hogy minden második lyukba kötünk. Érdemes előre bejelölni egy-egy biztostűvel a következő helyeket, mert könnyen el lehet veszíteni a fonalat, ahogy a csomók összehúzzák a pántot és kitöltik a lyukakat.

A felsőrész

A két vállrészt a sötét rózsaszín anyagból készítjük el. A megfelelő hosszúság lemérése után két-két darab téglalapot összevarrunk, hogy kétszeres szélességű legyen (2x24cm, ld. fekete nyíl a képen), így szebben mutat. Ezt a téglalapot hosszában kettéhajtjuk és a két végén 5-5 cm hosszan összevarrjuk, majd kétoldalt a rövidebb végeket ráncolva varrjuk össze (ld. sárga nyílnál a képen), így egy szem alakú formát kapunk.


Ha végigértünk, a szélüket is összevarrjuk és szépen meghúzzuk a cérnát, hogy hullámosodjon a szalag. Végül elkötjük és elvágjuk a cérnát, majd feltekerjük a virágot és összevarrjuk.
![]() |
Itt a vállrészek félbehajtva láthatóak |
A palást

Majd alul vízszintesen 6-8 cm hosszan (ez a gyermek nyakméretétől függ) összevarrjuk (ld. zöld nyíl).
Visszafordítjuk az anyagot és eligazgatjuk belül a varrásszéleket. A gallér egyik sarkára gomblyukat varrunk, a másikra pedig a gombot.
Az ívesre vágott végét beigazítjuk a gallér alsó, nem összevarrt részébe, kb. 1-1,5 cm magasan, összeráncoljuk és összevarrjuk.
A legyező
A fa spatulákat alul átfúrjuk és erősen összekapcsoljuk őket egy fémkarikával.
Én ehhez egy kulcstartóról leszedett fémizét használtam, és bár nem tudom a rendes elnevezését, nagyon klasszul bevált.
Körzővel rárajzoljuk, meddig érjen az organza: a spatula tetejétől számítva kb. 1 cm-rel lejjebb és addig, ahol találkoznak.
Szintén körzővel felrajzoljuk egy papírlapra a szivárvány alakú formát, majd kivágjuk, ezt használva sablonnak körülrajzoljuk a félbehajtott organzán. Hogy szép szimmetrikus legyen, kettéhajtva vágjuk ki a formát, tehát az anyagot négybe hajtjuk előtte. (Így egyből lesz két egyforma organza-szivárványunk.)
Bekenjük ragasztóval a kifeszített spatulavázat és rásimogatjuk az organzát, felülre pedig eligazítjuk a csipkét: (kicsit lógjon rá az organzára) 1-2 helyen, ahol adja magát, bevagdossuk két spatula között, hogy felvegye az ívet. Ahol vágtuk, ott egymásra hajtva összeragasztjuk.
Vékonyan újra végigkenjük ragasztóval az organzát és rásimítjuk a másik szivárvány formájú anyagot úgy, hogy a két organza közrefogja és így rögzítse a csipkét.
Kifeszítve hagyjuk megszáradni.