Sziasztok! 🙂
Matematikailag körlapnak hívjuk, a horgolásban gyakran egyszerűen körnek, de a nevétől függetlenül sok mintához szükség van szabályos, nem pöndörödő szélű, nem hullámos felületű kör alakú mintára, így eljött az ideje, hogy egy kis összefoglalót készítsek a körlaphorgolás technikájáról.
A körlap-horgolásnak vannak szabályai, melyek figyelembe vételével egészen valószínű, hogy jól sikerül a mintánk. Személy szerint én varázskörbe szoktam horgolni az első sort, mert így biztosan nem marad középen lyuk és nem kell tippelgetni (ha nincs mintaleírásom vagy diagramom hozzá), mennyi láncszemet kapcsoljak össze a kezdéshez.
Amennyiben nagyobb körlapot horgolunk, picit másképp alakulnak a szaporítási elosztások. Erről ennek a cikknek a 2.részében írok részletesen.
Leggyakrabban sapkahorgolásnál használok körlapot. A honlapomon többféle sapka mintaleírását találjátok, pl. a képen látható bagoly-sapkáét is. Magyar nyelvű forrás itt.
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
Láncszemsor összekapcsolásával indulva
Amennyiben nem varázskörbe horgoljuk az első kört, hanem láncszemeket összekapcsolva kezdünk, nem találtam konkrét szabályt a kezdő láncszemek mennyiségére: kb. 5-6 láncszemet kapcsolnak össze, mindenképpen kevesebbet, mint az első kör pálcáinak mennyisége.
Ez nem csak a pálca méretétől, de a fonal vastagságától és a horgolás szorosságától/lazaságától is függ. A lényeg ebben az esetben szemmel látható: amennyiben nem fér bele a láncszemekből összekapcsolt körünkbe az első pálcamennyiség vagy ha sokkal több férne bele, mint amennyink van, nem sikerült jól eltalálni a kezdő láncszemek mennyiségét (vagy túl szorosan/túl lazán horgolunk).
Amennyiben van mintaleírásunk vagy mintadiagramunk, kövessük az utasításait a biztos siker érdekében! 🙂
Varázskörbe horgolva
Ennél jóval egyszerűbb a dolgunk, ha varázskörbe horgoljuk az első kört, mert a benne lévő első kört összekapcsolva, a varázskört összehúzva egészen biztosan eltűnik középről a lyuk. Ám a horgolásunk szorosságától-lazaságától függően itt sem árt egy kicsit kontrollálni az összehúzást: ha túl szorosra húzzuk a varázskört, eltűnik ugyan a lyuk, mégis hullámosodhat a körlap felülete.
A körlap horgolásának legfontosabb szabálya az, hogy mindig annyival szaporítjuk az aktuálisan horgolt körünket, amennyi pálca az első körben volt.
A kezdő kör pálcáinak száma pálcamérettől függően
- kispálca esetén: 6
- félpálca esetén: 9
- egyráhajtásos pálca esetén: 12
A szaporítások elosztása – elméletben
A láncszemmagasítások mindig egy pálcának felelnek meg. Minden további körben annyit szaporítunk (egyenletes elosztásban), amennyi pálca az első körben volt. Tehát kispálca esetén 12, félpálca esetén 18 és egyráhajtásos pálca esetén 24 pálca lesz a 2. sorban. Általános szabály a szaporításra:
- 1. kör: minden pálcára 2 pálca
- 2. kör: minden második pálcára szaporítunk: *pálca, (2 pálca egy szembe)* ism. a kör végéig, összekötjük a kört
- 3. kör: minden harmadik pálcára szaporítunk: *pálca, pálca, (2 pálca egy szembe)* ism. a kör végéig, összekötjük a kört
- 4. kör: minden negyedik pálcára szaporítunk: *pálca, pálca, pálca, (2 pálca egy szembe)* ism. a kör végéig, összekötjük a kört
- és így tovább, míg elérjük a megfelelő körlapátmérőt.
A szaporítások elosztása – gyakorlatban
1.kör: *(2 kp)* ism. hatszor (6)
2.kör: *kp, (2 kp)* ism. hatszor (12)
3.kör: kp, (2 kp), *2 kp, (2 kp)* ism. ötször, kp (18)
4.kör: *3 kp, (2 kp)* ism. hatszor (24)
5.kör: 2 kp, (2 kp), *4 kp, (2 kp)* ism. ötször, 2 kp (30)
6.kör: *5 kp, (2 kp)* ism. hatszor (36)
7.kör: 3 kp, (2 kp), *6 kp, (2 kp)* ism. ötször, 3 kp (42)
Bármelyik módon kezdünk is, a végeredmény egészen hasonló lesz:
A körlap horgolása
Bemutatóul horgoltam Nektek egy két színből álló körlapot. A pink fonal mindig a szaporítást jelöli (egy szembe 2 félpálca), a zöld pedig az egyedül álló pálcákat (minden szembe egy félpálca). Mivel ez egy kicsi körlap, nem lesz feltűnően szögletes, ha nincsenek elcsúsztatva a szaporítások. Ennél nagyobb körlapnál viszont már ajánlott úgy horgolni, hogy ne egymás fölé essenek.
Kezdőkör: pink fonallal, varázskörbe 9 fp, összehúzzuk a varázskört, összekötjük a kört
1.kör: *(2 fp), ism. a kör végéig, összekötjük a kört
2.kör: *fp, (2 fp)*, ism. a kör végéig, összekötjük a kört
3.kör: *2 fp, (2 fp)*, ism. a kör végéig, összekötjük a kört
4.kör: *3 fp, (2 fp)*, ism. a kör végéig, összekötjük a kört
5.kör: *4 fp, (2 fp)*, ism. a kör végéig, összekötjük a kört
Körlap horgolása nem csak pálcákból
Természetesen nem csak pálcákból állhat egy kör, hanem a pálcák között láncszemek is lehetnek. Ekkor is szabályos kört kapunk, ha betartjuk a szaporítás szabályait: a légszemeket pálcának tekintjük.
Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra! Boldog horgolást!
Sokat segített ez a leírás ,a képek nagyon beszédesek . Köszönöm szépen.