Sziasztok! 🙂
A húsvéti tojás-horgolás igazi művészi szintekre emelkedett, amint látom. Fantasztikus képeket találtam ebben a témában! A horgolt tojástakaró minták-sorozatomban idén néhány egyszerűbbet mutatok be. Boríthatunk velük főtt, festett vagy festetlen-, hungarocell- vagy műanyag tojást, illetve kikeményítve hagyhatjuk belül üresen, esetleg még tehetünk is bele valamilyen apró díszt, pl. egy kiscsibe figurát. Mivel még messze a húsvét egy most megfőzött tojás számára, részemről csak modellnek használtam, hogy lássam, hogyan mutat a minta egy igazi tojáson. Végül hungarocell tojásra teszem őket és felakasztom a tojásfánkra. (A hungarocell-tojásom valamivel keskenyebb egy igazi tojásnál.)
További horgolt tojásmintákat itt és itt találhattok. A tojásfán látható horgolt tyúkocska mintáját itt, a hímes tojásét itt, a madárkákét itt és a tojást ölelő nyusziét pedig itt találjátok.
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
Megj.: klaszter (a mintaleíársomban: KLA) = egy szembe horgolt, egyszerre befejezett pálcák, több helyen csomó vagy klaszter néven találtam meg a magyar elnevezését. Elkészítéséről bővebben itt olvashatsz.
Alapanyagok, eszközök a horgolt tojástakaróhoz:
- vékony pamut vagy akril fonal (Catania)
- 2,5-es méretű vagy kisebb horgolótű
- olló
- tojás (hungarocell, műanyag vagy főtt)
A horgolt tojástakaró elkészítése
Segítségül a horgolt tojástakaró mintadiagramja:
Kezdőkör: varázskörbe 2 lsz, 12 fp, összehúzzuk a varázskört és összekötjük a kört
1.kör: (5 lsz, hrp cluster), 5 lsz, *(2 krp KLA, 5 lsz)* ism. még háromszor, *(2 hrp KLA, 5 lsz)* ism. még egyszer, *(2 krp KLA, 5 lsz)* ism. még háromszor, (2 hrp KLA) 2 lsz, erp-vel kötjük összes a kört
2.kör: 2 ksz-mel eljutunk a lsz ív közepére, a lsz ívbe: (6 lsz, krp, 2 erp, fp, kp), *a köv. lsz ívbe: (kp, fp, 3 erp, 2 lsz, 3 erp, fp, kp)* ism. még ötször, a köv. lsz ívbe: ( kp, fp, 2 erp, krp, 2 lsz, krp, 2 erp, fp, kp), *a köv. lsz ívbe: (kp, fp, 3 erp, 2 lsz, 3 erp, fp, kp)* ism. még ötször, a köv. lsz ívbe: (kp, fp, 2 erp, ksz-mel kötjük a kezdő magasító lsz-ekhez)
3.kör: ksz a lsz ívbe, (9 lsz, 2 krp), a köv. lsz ívbe: (2 krp, 5 lsz, 2 krp), *a köv. lsz ívbe: (2 erp, 3 lsz, 2 erp)* ism. még kétszer, *a köv. lsz ívbe: (2 krp, 5 lsz, 2 krp)* ism. még kétszer, *a köv. lsz ívbe: (2 erp, 3 lsz, 2 erp)* ism. még kétszer, a köv. lsz ívbe: (2 krp, 5 lsz, 2 krp), a köv. lsz ívbe: krp, összekötjük a kört és elkötjük, elvágjuk a fonalat.
Még egyet készítünk belőle.
Ezután egymásra helyezzük a két munkát úgy, hogy színükkel kifelé nézzenek és a minta diagramján látható nyilaknál kp-val összehorgoljuk őket. Két kp között 5 lsz-et horgolunk. Amennyiben műanyag vagy hungarocell tojást szánunk bele, azt azelőtt beletesszük, mielőtt körül érünk az összehorgolással. Végül akasztót készítünk rá.
(Megj.: a képen csak „modellt áll” a főtt tojás, valójában nem érdemes ehető tojást beletenni, mert szét kellene vágni a horgolt tojástakarót ahhoz, hogy kivehessük belőle.)
A horgolt tojás elkészítése
Amennyiben kikeményítve, üresen szeretnénk fellógatni a tojásfára, egy lufit teszünk bele a két fél összehorgolása közben. A kikeményítés részleteit itt találod.
Miután megszáradt és kivettük belőle a lufit, akasztót készítünk rá.
A cseh nyelvű forrás itt található. A magyar nyelvű forrás más horgolt tojás mintákkal itt található.
Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra! Boldog húsvétot és boldog horgolást! 🙂