Sziasztok!
Ezzel a bejegyzéssel egy új cikk-sorozatot indítok útjára: a horgolásban relatíve gyorsan elkészíthető (0,5-2 óra alatt) mintákat mutatok be, hiszen nyáron a többségünknek sokféle más elfoglaltsága is akad, ami miatt egy komolyabb munka, mely télen mondjuk elkészülne pár este alatt, nyáron hetekig is elhúzódhat 🙂 Én is egy nagyon-nagyon zsúfolt nyár előtt állok, de azért remélem, lesz néha egy-két órám horgolni is és megírni róluk egy-egy bejegyzést.
Nagyon tetszenek a horgolt könyvjelzők és a tanév vége lehetőséget ad arra, hogy kipróbáljak pár mintát: ezeket a baglyos könyvjelzőket saját minta alapján készítettem egy fizetős mintáról ellesve az ötletet. Kislányom, Jázmin elballag az oviból, így minden óvó néninek és dadának ajándékozunk egyet-egyet, de természetesen a tanító néniknek is kedves ajándék lehetne pedagógus nap alkalmából. Meg egyébként is: itt a nyár, egyre hosszabbak a nappalok és jól esik kiülni a kertbe vagy az erkélyre egy könyvvel a kezünkben (ha éppen nem horgolunk 🙂 ) ábrándozgatni, olvasgatni, élvezve a virágaink illatát és színeit… egyszóval nekünk is jól jöhet egy könyvjelző 🙂
Alapanyagok, eszközök a horgolt baglyos könyvjelző elkészítéséhez:
- színes pamutfonalak 3-4-es méretű horgolótűhöz (mivel én 13 db könyvjelzőt készítettem, elég sok színt felhasználtam, de egyhez a narancssárgán és a fehéren kívül – ami fix, hiszen ez lesz a lába és a csőre, valamint a szeme – külön színt érdemes használni a testhez, a bagoly fej-szárny részéhez és magához a könyvjelzőhöz. Tehát 5 féle színre lesz szükség egy könyvjelző meghorgolásához.)
- 2,5-3-as méretű horgolótű
- nagylyukú tű fonalhoz
- 2 db nagylyukú, fekete gyöngy a szemekhez
- kisolló
A bejegyzésben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
A horgolt baglyos könyvjelző elkészítése
A horgolt bagoly
Megj.: minden fonalat hosszú, lelógó fonalvéggel kezdünk és ugyanígy fejezünk is be, hogy az összeállításnál egybefogva könnyen össze tudjuk majd csomózni.
Hosszú (kb. 20 cm hosszú) lógó fonalat hagyva:
Kezdőkör (a bagoly hasa): varázskörbe 3 lsz, 11 erp, összehúzzuk a varázskört, összekötjük a kört és ugyanolyan hosszú fonalvéget hagyunk, mint a másik vége
1.kör: új színnel (ez lesz a szárny és a fej): (kp, fp), (2 erp), (fp, kp), (erp, 2 lsz-ból pikó, erp), (2 erp), (kp, fp), (2 erp), (fp, kp),…
… narancssárgával (ez lesz a lába): (3 erp, lsz), (3 erp, lsz) összekötjük a kört és úgy vágjuk el a fonalat, h kb. 6-8 cm hosszan lógva maradjon.
Szemek (kettőt horgolunk belőle): fehér fonallal varázskörbe 6 kp, összehúzzuk a varázskört, összekötjük a kört. Azt a fonalvéget, mellyel összekötöttük a kört, alulról-felfelé behúzzuk a varázskör közepébe, egy fekete gyöngyöt fűzünk rá, majd visszahúzzuk a kör közepén át a hátoldalra.
A bagolycsőr nagyon egyszerű, mindössze egyetlen, dupla szálú öltésből áll. Először is befűzünk egy kb. 15 cm hosszú narancssárga fonalat egy nagylyukú tűbe és a bagoly hasának közepén (a kezdeti, nagy varázskör közepén) hátulról beszúrjuk a tűt, felvezetjük a duplára vett fonalat a bagoly két szeme közé, ott beszúrjuk újra és a munka hátoldalán egyforma hosszúságúra igazítjuk a fonal mindkét végét (ami itt 4 szálat jelent).
Végül a két szemet a hátul lelógó szálak segítségével rögzítjük a bagoly fejére (hátul megcsomózzuk, hosszú lelógó végeket hagyva).
A horgolt baglyos könyvjelző
A könyvjelző hosszú részét, mely a könyv lapjai között lesz, a Horgolt gyöngyös karkötő mintája alapján készítjük el. Röviden összefoglalva:
Kezdősor: 4 lsz
1.kagyló: az első lsz-be 7 erp, 3 lsz, ksz középre, 3 lsz, ford.
2.kagyló: 7 erp az új lsz-hurokba, 3 lsz, ksz középre, 3 lsz, ford.
3-20. kagyló: ism. az 1-2. kagylómintát.
Megj.: a kagylók mennyisége itt csak iránymutatás, mindenki olyan hosszú könyvjelzőt horgolhat a leírás alapján, amilyenre szüksége van. Én kétféle vastagságú fonalat használtam a különböző könyvjelzőimhez: az egyik típus (a pasztell színűek) vékonyabb, finomabb fonalból készültek, ezek lettek kb. 21 kagylóból; a vastagabb, élénkebb színűek kevesebb kagylóból állnak, de ugyanolyan hosszúak (kb. 20 cm).
Aki részletes leírást és fázisfotókat szeretne látni a horgolt könyvjelző-testről, kattintson ide.
A horgolt baglyos könyvjelző összeállítása
Ezután rögzítjük a horgolt baglyot a könyvjelző testére: ennek legfelső lyukába behúzzuk a bagoly alsó részén kinyúló fonalvégeit, majd összefogjuk a felül kilógó darabokkal és egyszerűen megcsomózzuk. Igény szerint egyforma, rövidebb hosszra vágjuk, ezzel nem csupán rögzítve a baglyos könyvjelző két részét, hanem ízlésesen „eltüntetve”, bóbitát alkottunk a fonalvégekből.
Végül a kezdő varázskör két nagyon hosszú fonalvégét párban végigfűzzük a könyvjelzőtest lyukain, alul pedig összefogva a lelógó szállal összecsomózzuk őket (ez 3 fonalvéget jelent). Hosszát kedvünk szerint igazítjuk, szerintem szebb, ha egyformára vágjuk és praktikusabb, ha nem olyan rövidre, mint felül a bagoly bóbitáját.
Remélem, Nektek is tetszik! Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra! Szép nyarat, sok lazítást kívánok mindenkinek! 🙂
Nagyon edesek es praktikusak a konyvjelzok, csa problemam van a roviditesekkel. Nagyo kerlek ird meg a jelek jelentoseget. Koszonettel Eva
Köszönöm, h írtál! A horgolási rövidítések megfejtését itt találod: http://kreativeshobby.hu/index.php/2015/11/14/horgolasi-roviditesek/
Vagy kattints a baglyos könyvjelző-cikkben erre a nagy, kék betűkkel írt sorra:A bejegyzésben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
nagyon tetszenek a könyvjelzők érthető a leírás köszönöm