Sziasztok!
Nem terveztem ajtódíszt készíteni, csak egy pillangó mintát kerestem a neten, amikor megakadt a szemem egy pasztell színekben pompázó, igazán a tavaszt és csíkjaival a szivárványt idéző horgolt koszorún és beleszerettem a hangulatába. Olyan egyszerű, olyan letisztult, olyan kedves kis ajtódísz volt, hogy nem tudtam kiverni a fejemből. Így készítettem el a magam verzióját, melyet ebben a bejegyzésben mutatok be. Otthonos, családias, barátságos és kissé gyermeki lett, éppen, amilyennek szerettem volna 🙂 Külön forrást nem adok meg, mert az egyes elemeknél feltüntettem, ahol külső ötletet vagy mintát használtam fel. Ebben a bejegyzésben a koszorú beburkolásáról és a horgolt tavaszi ajtódísz összeállításáról írok, a kis díszek elkészítéséről külön-külön olvashattok, amennyiben rákattintatok a linkekre.
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
Alapanyagok, eszközök a horgolt ajtódísz bevonásához:
- színes fonalak 4-es méretű horgolótűhöz (pasztell színek: rózsaszín, fehér, kék, zöld, sárga, lila)
- 4-es méretű horgolótű, illetve aki a masnit kötni akarja (ahogyan én is): 4-es méretű kötőtű
- keskeny, zöld szaténszalag (kb. 25-30 cm) akasztónak
- tű, cérna, olló
- aki az enyémekhez hasonló virágokat szeretne rá: egy sárga fagomb, egy közepesen nagy gyöngy
- a többi alapanyag külön bejegyzéskben található (ezek a kis díszekhez kellenek, nem a koszorú behorgolásához)
- 25 cm átmérőjű hungarocell koszorúalap
A horgolt tavaszi ajtódísz elkészítése
A koszorúalap bevonása
A koszorúalapot a legegyszerűbben úgy tudjuk beburkolni, hogy horgolunk egy téglalapot (természetesen kötni is lehet, de az enyém horgolt, így ezt mutatom be). Lemérjük a hungarocell koszorúalap külső kerületét (ez lesz a hossz, amely nálam 78 cm) és a vastagságát (ez lesz a szélesség, amely nálam 16 cm), beleszámoljuk a fonal és az anyag lehetséges nyúlását (az enyém elég rugalmas lett, így kb. 56 cm a meghorgolt téglalap hossza és 15 cm a szélesség, ami lehetett volna még 1-2 cm-vel keskenyebb is).
A téglalapot erp-ből horgoljuk meg és folyamatosan rámérjük a koszorúalapra (ráfeszítve, hogy lássuk, mennyire nyúlik az anyag), majd amikor elkészült a horgolt téglalap, elkötjük és elvágjuk a fonalat.
Először a két keskeny végét varrjuk össze,…
… majd beletesszük a hungarocell koszorúalapot és belül is összevarrjuk a horgolt téglalap két hosszú oldalát. Ezzel el is készült a koszorúalap behorgolása 🙂 Aki konkrétan a koszorúalapot vonná be hosszú pálcákkal körülöltve, annak egy másik ajtódíszemet ajánlom, amelynek a leírása ide kattintva érhető el.
Nekem éppen az tetszett meg az ötletadó koszorúban, hogy csíkjai nem egyformák: vannak közöttük szélesebbek és egészen keskenyek is. Ezért felváltva horgoltam meg 1-2-3 sort minden színből (4-szer került sor minden színre). A színeim sorrendje pedig: fehér, lila, zöld, kék, rózsaszín és sárga.
Miután beburkoltuk a koszorúalapot, akasztót készítünk rá. Ezt lehet akár horgolni, akár egy szalagot rávarrni. Nekem nagyon tetszik az a hirtelen jött ötlet, hogy egyszerűen belefűztem két-pálcánként, majd a szalag két végét összecsomóztam és becsúsztattam a horgolt burkolat alá, hogy ne látszódjon.
Ezután elkészítjük a különféle kis tavaszi díszeket:
A horgolt kiscsibe
Végül a horgolt kis kosárka nem került a tavaszi ajtódíszre, de akit érdekel, itt találja meg a mintaleírást.
A kis pillangók
A felhúzott pálcával készült rózsaszín és fehér virág
A különleges dupla virág
(rózsaszín és zöld színben), melynek a közepére egy gyöngyöt téve varrjuk fel, úgy sokkal csinosabb.
Egy kedves kis csiga-biga
Boldog vagyok, hogy végre megtanultam kötni, így kötöttem egy egyszerű, de
látványosan nagy sárga masnit.
Erről külön nem írnék, mert még nem ismerem a kötés leírás rövidítéseit, de a képen is látszik, hogy a sima és fordított sorokkal játszottam. A masni 13 cm széles és 9 cm magas téglalapból készült, melyet középen fonallal húztam össze. A széle egészen magától pöndörödött fel, nem tudom, miért 🙂 .
Végül egy kis kék virág,
melynek elkészítéséről nem írtam külön bejegyzést, olyan egyszerű: varázskörbe 6 kp-t horgolunk, összekötjük és összehúzzuk a kört, a köv. körben minden szemet szaporítunk, összekötjük a kört, a köv. kör pedig: 3 lsz magasítás mellett ugyanabba a szembe még 4 erp-t horgolunk, a köv. szembe ksz, majd még 5 olyan szirmot horgolunk, ahol egy szembe 5 erp kerül, a köv. szembe pedig egy ksz. A közepére egy sárga fagombot varrunk.
A horgolt tavaszi ajtódísz összeállítása
Eltervezzük a kis horgolt díszek elhelyezését és feltűzzük őket a behorgolt koszorúalapra (szerencsére a hungarocellbe jól bele lehet szúrni a gombostűt). Ezután már csak fel kell varrni és el is készül az idei különleges, horgolt tavaszi ajtódíszünk 🙂
Bár a mondás szerint ízlések és pofonok eltérőek, nekem nagyon tetszik ez a koszorú, bárhányszor meglátom, öröm járja át a szívemet. Remélem, Nektek is megtetszett annyira, hogy készítsetek valami hasonlót! 🙂 Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra!