Itt a jó idő! Remélem, a napfény mindenkit kicsalogat a szabadba. Eljött az ideje a kertészkedésnek akkor is, ha nem kimondottan egy veteményes kertet művelünk: ott vannak az erkélynövények, a szobanövények, a gyümölcsfák vagy akár … a varázslat! Szerencsére már Magyarországon is egyre inkább divatba jönnek a tündérkertek. Már régóta terveztem, hogy Jázminnal együtt megépítjük mi is a magunk kis tündérvárosát. Egy ilyen zug a kertben vagy akár a házban is egészen különleges hangulatot teremt. Jó móka közösen készíteni gyermekünkkel. Egy pillanatra mi is gyermekké válhatunk: addig-addig építgetjük-szépítgetjük, míg mi magunk is elhisszük, hogy ha nem vagyunk ott, a tündérek beköltöznek és vidáman táncolnak a számukra készített tündérkertben 🙂
A tündérkerteknek további előnyei is vannak, hiszen nincs belőlük két egyforma. Szerintem a természetes anyagokból készülnek a legszebbek: az alapanyagokért egyszerűen csak le kell hajolni és felvenni a földről. Ebben a mesevilágban még a fantázia sem szabhat határt! Lehetnek tenyérnyiek, de akár elfoglalhatják az előkertet is. Lehetnek beltériek akár egy régi fiókba vagy virágcserépbe építve, de lehetnek kültériek is, pl. egy fa törzse köré készítve. Nem titkolom: Jázminnal építünk többfélét is 🙂
Ebben a bejegyzésben két klasszikusnak mondható alap-tündérkert ötvözetét mutatom be, ezen (is) dolgoztunk a napokban Jázminnal. Az alapanyagok többségét sétáink során illetve a pincéből gyűjtöttük össze. Természetesen lehetetlenre vállalkoznék, ha konkrétan leírnám az összes hozzávalót, hiszen éppen az a lényeg, hogy mindenki, aki tündérkertet szeretne, a saját elképzeléseit valósítsa meg lehetőleg újrahasznosítható, természetes, ingyenes anyagokból.
Tehát a mi tündérkertünkben a teljesség igénye nélkül az alábbiak találhatóak:
- virágföld, törött cserép, nagy cserépalátétek, farönk
- moha, kövirózsa, kőtörőfű és más szukkulensek
- csigaház, kagylóhéj
- kenderkötél, fagallyak és faág, nagyobb fakéreg, dekorációs célú fenyőkéreg (mulcs)
- kavicsok
- az ajtók és az ablakok nyelvlapocból vannak
- sárga akrilfestékkel festve
- faragasztóval rögzítve
Így készült a cserép-farönk tündérkertünk
Először megtöltjük a törött virágcserepet virágfölddel úgy, hogy a nagyobb törött darabokat beépítjük, majd kisebb kavicsokat nyomkodunk bele. Ezek nem csak lépcsősorként díszítenek, hanem a földet is megfogják.
Ezután beültetjük a növényeket. Vegyük figyelembe, hogy a tündérkertek elsősorban apró kertecskék, így a választott növények igényeinek megfelelő virágföldet használjunk, ne felejtsük el locsolni vagy permetezni (a mohának ez a jobb szerintem) őket és megfelelő fényviszonyú helyre tegyük őket! (A mohák árnyéktűrőek, a sziklakerti évelők általában fénykedvelőek.)
Ezzel elkészült az alap. Már csak tündériesíteni kell 🙂 Íme, néhány ötlet inspirációként: csigahéjba ültetett apró kövirózsa,…
… óriási kagylóhéj tavacskának (a Duna partján találtuk),…
… kenderkötéllel, apró vessződarabokból készített íves híd,…
… faágdarab, melyből a házikó lesz. Ide-oda dekor célú fenyőkérget szórtam. Ez nem csak csinosítja, de meg is védi a virágföldet a kiszáradástól, kiszóródástól.
A farönkre és a faágra az ablakokat és az ajtókat sárga akril festékkel befestett nyelvlapocból készítettük.
A farönköm ferde volt, így hungarocell-darabokat tettem alá, ezzel egészen jól kiegyenesedett. Mindkét cserépalátétem széle el volt repedve, ezeket erős dróttal körültekerve szorítottam össze.
A nyelvlapoc nagyon praktikus: egyszerű hobby ragasztóval összeragasztható és ollóval könnyedén vágható. A farönkre faragasztóval ragasztottam fel, a házikó tetejét két nagyobb kéregdarabból szintén faragasztóval rögzítettem a faágra.
Ekkor felcipeltem a tündérkert részeit az emeletre, ahová a végső helyét terveztem. A farönk alatti cserépalátétbe is virágföldet tettem és növényeket ültettem bele. Egy apró, csíkos csigaházzal törtem meg a zöldet.
Az ajtóra egy scrapbook-ba szánt szív-mintát szúrtam bele, néhány fűzvesszővel öveztem, hogy hangulatosabb legyen.
Végül kenderkötélből és kicsi vessződarabokból függőlétrát készítettem és a felső cserépalátétbe szúrt ágacskákhoz kötöttem.
Éééés tá-dááám: elkészült az első tündérkertünk! 🙂 Jázmin napok óta tündérlázban ég, állandóan róluk kérdezget és ábrándozik. Remek szórakozás volt együtt gyűjtögetni az alapanyagokat, építgetni a tündérkertünket: még egy mesevilágot is kerekítettünk köré, míg készült. Remélem, Ti is kedvet kaptatok tündérkert-építéshez! Szívesen látnám a hozzászólások között a műveiteket!
Több ötletet, ihletet találhattok a képkeresőben, illetve elkezdtem a Pinterest-en is gyűjteni a tündérkertekhez kapcsolódó linkeket, melyeket ide kattintva találhattok meg.