Annak idején, amikor hazánkba is megérkezett a Raffaello, a környékbeli ügyes kezű háziasszonyok egyből elkezdték kikísérletezgetni a házi készítésű változatát. Ez oly’ annyira jól sikerült nekik, hogy évtizedekig a húsvét hétfő egyik megszokott locsoló-kínálgató falatkája lett. Nálunk gyermekkorom óta minden húsvét alkalmával az ünnepi finomságok között szerepel. Remélem, Ti is kipróbáljátok ezt a receptet! Aki szereti a kókuszt, biztos nem fog csalódni!
A recept további előnye, hogy mivel nem tartalmaz búzalisztet, gluténmentesnek tekinthető. Nem kell sütni és (kis)gyermekünkkel együtt is elkészíthetjük.
Hozzávalók a házi Raffaello-golyókhoz:
(a golyók méretétől függően kb. 40 db-hoz)
- 200 g kókuszreszelék (szerintem + 100 g kellhet még)
- 250 g margarin
- 300 g cukor
- 200 g tejpor
- 1 cs. tejszínhabpor (ehhez 1,5 dl tej szükséges)
- 1 cs. zselatin vagy 2 cs. főzés nélküli, gyors zselatinpor
- 150 ml víz
- egész mogyoró vagy mandula a golyók belsejébe
A házi Raffaello-golyók elkészítése
Az egész mogyorót/mandulát érdemes megpirítani, így finomabb, ropogósabb lesz.
Cukorszirupot készítünk: egy fazékban felfőzzük a vízben elkevert cukrot. Amennyiben hagyományos zselatint használunk, kevés cukorral elkeverve a cukorsziruphoz öntjük és addig forraljuk, amennyi időt a zselatin csomagolása javasol.
Ezután levesszük a tűzről, és hagyjuk langyos hőmérsékletűre hűlni. Eközben elkészítjük a tejszínhabot: az enyémhez 150 ml tejben kellett 3 percig kézi mixerrel felveretni a tejszínhabport.
Ha langyosra hűlt a zselatinos cukorszirup, hozzákeverjük a tejport, a margarint, 100 g kókuszreszeléket és a tejszínhabot. Részemről robotgépben kevertettem el, és mivel gyors, főzésmentes zselatinport használtam, a következő sorrendet követtem: a langyosra hűlt cukorszirupban elkevertem a margarint úgy, hogy egészen felolvadjon, ekkor kevertem hozzá a zselatinport, majd a többi hozzávalót.
Jázmin ekkor jelentkezett először, hogy segítene nekem… kinyalogatni a tálakat! 🙂
Ezután 1 órára a hűtőbe tesszük hűlni és dermedni.
Miután kivesszük a hűtőből, golyókat formálunk belőlük. Ebben a stádiumban jöhetnek segítségünkre az apró kezecskék.
Megj.: nem baj, ha egy kissé lágy a krém állaga, mert ahogy beleforgatjuk a kókuszreszelékbe és egy kicsit állni hagyjuk a levegőn, később hűtőben tároljuk, elég jól megszilárdul. Viszont ha úgy érezzük, hogy túlságosan ragad, adhatunk még hozzá kókuszreszeléket. (Az enyémhez kb. 50 g kellett még)
A golyók közepébe pirított, egész mandulát vagy mogyorót teszünk,…
… majd a maradék kókuszreszelékben megforgatjuk és tálcára tesszük őket. Ha van otthon bonbon-kapszlink, még csinosabban mutatnak majd.
Ezután kínálásig letakarva, hogy ne száradjanak ki, hűtőben tároljuk.
A receptért köszönet az Édesanyámnak!
Jó étvágyat hozzá!