Mézeskalács-házikót sütni mindig nagy élvezet – legalábbis az elején. Ahhoz, hogy az eredmény is szép legyen, kell némi gyakorlat és egy jól bevált mézeskalácsrecept. Akár már december elején megsüthető, ha lakásdekornak szánjuk. Manapság már kapható hozzá kiszúrókészlet, de akinek nincs, az se keseredjen el: az interneten sok sablon letölthető, ebben a bejegyzésben is bemutatok egyet.
A mézeskalácsház elkészítése
Elkészítjük a tésztát. Ide kattintva Horváth Ilona jól bevált receptjét találjátok meg.
A sablon eredetijét itt találjátok angolul és inch-ben méretezve.
Előmelegítjük a sütőt 180C fokra.
Kivágjuk a sablont (én le is lamináltam, mert jövőre is használni szeretném), ráfektetjük a kinyújtott tésztára és egy nagy, éles késsel körülvágjuk.
Megj.: a tésztát nagyon egyenletesen kell kinyújtani ahhoz, hogy egyenletesen nőjön meg sütés közben, különben nem fognak illeszkedni a részek.
Ezután díszíthetjük pl. szívek, ajtók, ablakok kiszúrásával.
Az ablakokat úgy lehet szépen kiszúrni, ha van többféle méretű négyzet-kiszúrónk. A képen is jól látszik, hogy először finoman rányomjuk a nagyobbik négyzetet, de nem szúrjuk ki, ez csak a szélek megjelöléséhez kell. Ezután kiszúrjuk a 4 kicsi négyzetet.
Idén mézeskalács-szívből készítettem kéményt. Ehhez a tetőket egymással szembe fordítva a szívecske vastagságát figyelembe véve vágtam ki egy-egy keskeny téglalapot úgy, hogy az egyik jobban benyúlik a tetőbe, így féloldalasan fog állni a szív.
Ha megvagyunk a mézeskalácsház minden részével, sütőpapírra fektetjük és megkenjük tejfölös-tojással. Ez mindenképpen szükséges! Pár éve elfelejtettem és nem maradt meg rajta a cukormáz.
A mézeskalácsház alapját kivághatjuk a sablon alapján téglalap alakúra vagy egy nagy, élesebb szélű fedővel is kiszúrhatjuk.
180C fokra előmelegített sütőben kb. 8-10 perc alatt megsütjük. Ennyi idő alatt nem lesz barna, de ez ne ijesszen meg senkit! Akkor jó az állaga, ha finoman megnyomva visszamegy a tészta. Tovább sütve törékeny és kemény lesz.
Miután minden részt megsütöttünk és kihűlt a tészta, cukormázzal díszítjük. Természetesen itt elengedhetjük a fantáziánkat és használhatunk színes cukorkákat, cukorgyöngyöket, színes cukormázat stb.
Ha megszáradt a díszítés, elkezdhetjük felépíteni a mézeskalács-házikót. Ragasztónak szintén cukormázat használunk. Először az alapra rögzítjük az egyik magasabb falat, ehhez ragasztjuk az egyik kisebbik oldalt.
Ezt ismételjük meg a másik kettő fallal oldalaikat és aljukat megkenve.
Ezután jöhetnek a problémák… Nálam mindig gond van a tető felragasztásával: nincs türelmem addig tartogatni, míg megköt, így egyik kézzel fogva a tetőt kotorásztam a mellettem lévő fiókban és a kezem ügyébe eső tárgyak közül keresgéltem alkalmasat arra, hogy kitámasztva tartsa helyettem.
Amennyiben nem bírjuk kivárni, hogy jól megkössön az első tető, a másodikkal is gondok akadhatnak: nagyon bosszantó, amikor mindkettő elkezd lecsúszni… miközben fogjuk-nyomjuk-toljuk-tartjuk és próbáljuk kitámasztani, nagy eséllyel megsérül a cukormázdíszítés. Jövőre türelmesebb leszek :-).
Mécsest szoktam bele tenni. Nagyon szépen kivilágít az ajtón és az ablakokon és finom illattal tölti be az otthonunkat.