Bevallom őszintén, a dekupázsolást (= szalvétatechnika) nem tartom különösebben komoly alkotómunkának, de mivel ez is egy kreatív hobby technika, ráadásul kézügyességet és sok időt sem igényel, úgy döntöttem, egy bejegyzést megér. Ezzel a módszerrel gyorsan látványos eredményt érhetünk el.
A doboz, melyet bemutatok, vicces nászajándék volt: belül, a 9 kis lyukba apró tárgyakat csomagoltunk organza-batyukba, mellékelve a hozzájuk tartozó tréfás kis magyarázatokat. A végeredmény egy csinos és egyedi doboz lett, melyet a későbbiekben például teafilterek tárolására lehet használni, emellett felvidámította a lakodalmat is.
Alapanyagok, eszközök
- tetszőleges natúr fadobozka
- ecset
- dekupázspapír (lehet szalvéta vagy rizspapír is)
- dekupázs ragasztó (ha lehet, lakk-hatású)
- olló, sniccer/éles, hegyes kés
- pink és rózsaszín organza tekercs
- színes, vékony rafia-szalagok
- fehér karton/ névjegykártya-méretű kartonok
- nyomtató
- apró tárgyak (a mi esetünkben: fejfájás csillapító, mágnes, 2 db kulcs, pénz, tangabugyi, méz, nagyító, kávészemek, 2 db kaparós sorsjegy)
Elkészítés
Méretre vágjuk a dekupázs-papírunkat, de annyival nagyobbra hagyjuk, hogy rá lehessen hajtani a szomszédos oldalakra (kb. 3-5 mm).
Minden oldalt egynek számolunk, ezzel gyakorlatilag teljesen becsomagoljuk a dobozt (kivéve a tetején az üveges felületet).
Vékonyan bekenjük az egyik oldalt dekupázs ragasztóval, majd tökéletes illesztéssel rásimítjuk a dekupázspapírt és szivaccsal finoman kisimítjuk.
Tipp: érdemes utoljára hagyni a velünk szembeni, jól látható oldalt és a vele átelleneset. Ezt a két utolsó lapot úgy méretezzük, hogy nem lóg át a szomszédos oldalakra, hanem éppen befedi. Nálam a sorrend: először a jobb- és bal oldali oldalt egészen az üveglapig, majd az alját, végül a szemben lévő és a hátulsó oldalt (szintén az üveglapig, de sehol sem túllógatva, hanem éppen elfedve a belógó széleket) dekupázsoltam be.
Ha befedtük már az egész dobozkát és megszáradt, sniccerrel szétvágjuk a dekupázspapírt a nyílásnál, majd visszacsavarozzuk a pántokat és a zárat.
Ezután vékonyan átkenjük az egészt dobozt dekupázsragasztóval (ha 2:1-es) vagy lakkal és hagyjuk megszáradni. Ekkor lehet korrigálni is az apróbb hibákat.
Előkészítjük az apró ajándékokat, a rafiatekercset (az enyémben 5-6 színű szál volt) és az organza-tekercseket.
Egyforma nagyságú pink és rózsaszín organza-négyzeteket vágunk, mindegyikbe teszünk egy-egy apró tárgyat, színes rafia-szalaggal átkötjük és egyforma méretűre vágjuk a batyuk tetejét úgy, hogy be lehessen csukni tőlük a dobozt. Kártyára nyomtatjuk a rövid, vicces magyarázatokat és a batyuk mellé tesszük (minden lyukba egyet-egyet).
A kártyákra írt szöveget mindenkinek a fantáziájára bízom a batyukba rejtett tárgyak alapján 🙂
Végül színes rafia-szalaggal átkötjük a dobozt.