Idén több ajtódíszt is horgoltam ajándékba, ezek közül mutatom most be a mikulásvirágosat. Az igazat megvallva, nem nagyon szeretném bő lére ereszteni ezt a bejegyzést, mert feltételezem, hogy javarészt gyakorlott horgolók böngészik a Kreatív+Hobby Alkotóműhely honlapját. És azért is, mert ezeket az ajtódíszeket nagyjából egy kaptafára készítjük: beburkolunk egy hungarocell-formát koszorúalapnak, a hóemberhez meg egy hungarocellgömböt – ezeket már másik cikkeimben bemutattam, így nem térek ki rájuk külön, de linkkel jelzem majd, hol lehet elérni a részletes leírásokat.
Alapanyagok, eszközök a horgolt mikulásvirágos ajtódíszhez:
- piros, sötétzöld, fehér és arany színű fonal
- 5 gyöngy
- tű, olló, 5-ös méretű horgolótű
- széles, piros szaténszalag
- hungarocell koszorúalap
- hungarocell gömb
- 2db fehér pamacs, aminek nem tudom, mi a neve, a hóember keze lesz
- ragasztópisztoly, ha nincs kedvünk annyit varrogatni
A bejegyzésben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
A horgolt mikulásvirágos ajtódísz elkészítése
Először is meghorgoljuk a koszorúalap burkolatát. Ehhez fehér és arany színű fonalat használunk. Igazából a minta tetszőleges lehet. Az enyém felváltva készült: két fehér sort követ egy arany, de a pácák szempontjából is váltakozik: egy sor erp után egy sor fp következik, így az arany és a fehér sorok mérete is váltakozik. Természetesen a burkolás mérete a koszorúalap méretétől függ. Én úgy szoktam rámérni, hogy elég jól feszüljön, mivel maga az anyag rugalmas és nem szép, ha ráncos lesz. Miután elkészültünk ezzel, rávarrjuk a hungarocellkarikára.
A hungarocell-koszorúalap beburkolásának részletes bemutatását ide kattintva az őszi ajtódíszen keresztül, ide kattintva pedig egy tavaszi ajtódíszen bemutatva megtalálhatjátok.
A mikulásvirágot érzésből horgoltam és nem volt türelmem soronként jegyzeteket készíteni róla, így kérlek, nézzétek el nekem, hogy csak a logikáját írom le. 5 db különböző méretű piros, és 3 db zöld levelet horgoltam hozzá. Alapnak 6-12 lsz-t horgoltam, majd kispálcás sorok következnek az alábbiak szerint: a széleken mindig lsz-magasítást használtam, és még ugyanebbe a szembe lehorgoltam a kispálcát is, ettől lett recés hatású.
A sorok középtáján szaporítottam, míg elérte a számomra tetsző szélességet a minta, ezt pár soron keresztül megtartottam, míg elérte a szemmértékre „mikulásvirágos” szirom/levél hosszának kb. 2/3-át. Ezután kezdtem el fogyasztani a szemeket, míg a levél csúcsára csupán egy kp maradt. Ezután horgoltam 3-4 lsz-et és pikóként lehorgoltam a levél csúcsában, majd légszemekkel a levél középvonalában eljutottam a levél alapjáig, ahol a szára lenne.
Ha elkészültek a piros és zöld levelek, mikulásvirágra emlékeztetően összevarrjuk őket, középre pedig néhány gyöngyöt helyezünk.
A hóemberhez fehér fonallal beburkolunk egy hungarocellgömböt (részletesen itt olvashattok róla) , fekete fonalból szemeket és szájat, narancssárgából répa-orrot ragasztunk rá.
Majd piros fonallal kalapot készítünk neki. Én ezt is érzésből horgoltam, de hasonló lett, mint egy régebbi, aminek a mintaleírását ide kattintva megtaláljátok. Ezután felvarrjuk vagy felragasztjuk a hóember fejére, majd a horgolt hóembert is a kezeivel együtt a koszorúalapra.
Végül arany színű fonalból akasztót és a piros szaténszalagból egy szép, nagy masnit készítünk és ragasztunk rá.
Remélem, Nektek is tetszik a végeredmény és Ti is elkészítitek!