Sziasztok! 🙂
A szabadhorgolás – angol nevén: freeform crochet – egyik alap mintája a spirál. Ebben a bejegyzésben a három színből horgolt spirál elkészítésének menetét mutatom be. Akit érdekel a két színből horgolt spirál is, kattintson ide!
A három színű horgolt spirálra is vonatkoznak a körlaphorgolás szabályai, de egy kicsit másképp: mivel három színt használunk, ez olyan, mintha három kört horgolnánk egyszerre. Forrás és további cikkek a szabadhorgolásról Snovej-től angol nyelven itt.
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
A szabadhorgolás alapjai 2.: horgolt spirál három színből
A körlaphorgolás szabályai itt a következőképpen alkalmazandók: az első körtől kezdve az egyráhajtásos pálcával induló kör szabályait alkalmazzuk annyi különbséggel, hogy a három színből álló spirál esetén minden kört 12 pálcával szaporítunk (egy-egy színnel 4 pálcát szaporítunk). Ez annyit tesz, mint:
Kezdőkör: varázskörbe lsz, kp, fp, 2 erp “A” színnel; lsz, kp, fp, 2 erp “B” színnel; lsz, kp, fp, 2 erp “C” színnel; összehúzzuk a varázskört (összesen 12 pálca: 4 pálca “A” színnel , 4 pálca “B” színnel, 4 pálca “C” színnel).
1.kör: *(2 erp)* ism. még háromszor “A” színnel, *(2 erp)*, ism. még háromszor “B” színnel, *(2 erp)*, ism. még háromszor “C” színnel (összesen 24 erp: 8 erp “A” színnel , 8 erp “B” színnel, 8 erp “C” színnel).
Itt szemjelölőt használunk mindkét szín utolsó előtti pálcájánál, vagy ezt az utolsó előtti erp-t tekintjük markernek a továbbiakban (marker = kör vége).
2.kör: *erp, (2 erp)*, ism. a kör végéig “A” színnel, *erp, (2 erp)* ism. a kör végéig “B” színnel, *erp, (2 erp)*, ism. a kör végéig “C” színnel (összesen 36 erp: 12 erp “A” színnel, 12 erp “B” színnel, 12 erp “C” színnel ).
3.kör: *2 erp, (2 erp)*, ism. a kör végéig “A” színnel, *2 erp, (2 erp)* ism. a kör végéig “B” színnel, *2 erp, (2 erp)*, ism. a kör végéig “C” színnel (összesen 48 erp: 16 erp “A” színnel, 16 erp “B” színnel, 16 erp “C” színnel)
4.kör: *3 erp, (2 erp)*, ism. a kör végéig “A” színnel, *3 erp, (2 erp)* ism. a kör végéig “B” színnel, *3 erp, (2 erp)*, ism. a kör végéig “C” színnel (összesen 60 erp: 20 erp “A” színnel, 20 erp “B” színnel, 20 erp “C” színnel)
Ezután, mint már az előbbiekben is írtam, a körlaphorgolás szabályait figyelembe véve folytathatjuk tovább a szaporítást, míg elérjük a választott méretet.
A három színből horgolt spirál elkészítése lépésről-lépésre
“A” szín: zöld
“B” szín: fehér
„C” szín: sárga
Kezdőkör: “A” színnel varázskörbe: lsz, kp, fp, 2 erp. Nagyobbra húzzuk a hurkot, hogy ne bomoljon el, míg a másik fonallal horgolunk. “B” és „C” színnel megismételjük ugyanezt: lsz, kp, fp, 2 erp.
Összehúzzuk a varázskört.
1.kör: „C” színnel folytatjuk: *(2 erp)* ism. még háromszor (ez 8 erp lesz, minden zöld pálcában kettő). Mindezt megismételjük a másik két színnel is.
2.kör: *erp, (2 erp)* ism. a kör végéig (a markerig), majd megismételjük a másik két színnel is mindezt.
Megj.: ezen a képen jól látszik, hogy nem kell számolgatni, igazából addig horgolunk, míg eljutunk a markerig, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy „elfogy” az előző sor.
3.kör: *2 erp, (2 erp)* ism. a kör végéig (a markerig), majd megismételjük a másik két színnel is mindezt.
4.kör: *3 erp, (2 erp)* ism. a kör végéig (a markerig), majd megismételjük a másik két színnel is mindezt.
Amennyiben nagyobb spirált szeretnénk, a fentiek alapján folytatjuk tovább.
Végül többféle befejezést választhatunk:
pl.: hagyhatjuk úgy, ahogy befejeződtek a körök és ezt horgolhatjuk körbe egy szegéllyel (szélforgó hangulata lesz tőle),
vagy körré alakíthatjuk (erp, fp, kp, ksz lépcsőzetes csökkentéssel),
illetve csigaház formájúvá is horgolhatjuk (minden kört egy vonalban fejezünk be).
Bónuszként hadd mutassam be a tengeri csiga alakú, 3 színű spirálból álló horgolt szőnyegemet, melyet nem rég készítettem:
Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra! Szép nyarat Nektek és boldog horgolást!