Sziasztok! 🙂
Ezennel bemutatom Nektek minden eddiginél praktikusabb horgolt találmányomat, a muffin formájú fonalgörgetőt! Aki sokat horgol, biztos találkozott már a már-megint-elakadt-a-fonal/úristen-hová-gurult-el-a-gombolyagom-problémával 😉 Én is többféle módszert kitaláltam már ennek megoldására, képes voltam még egy kosarat is fonni! (ha rákattintatok a linkre, meglátjátok, milyen sikerrel…) de az sem vált be eléggé. Viszont ez a vidám kísérlet egészen jól sikerült: nem csak jól gurul benne a fonal, hanem a kisebb elkészült darabokat is rátűzdelhetem, kéznél vannak a tűim és gombostűim meg az ollóm is. Ha pedig félreteszem a félkész munkám, jó helye van benne, a fonal mellett 🙂 Több színnel horgolni viszont nem alkalmas, mert egymásba gabalyodnak a gombolyagok, de sebaj! Még így is nagyban megkönnyíti a munkámat! 😉 Ne haragudjatok, fázisfotókat nem készítettem hozzá.
Az én nápolyis vödröm 16 cm magas és 15 cm átmérőjű, a mintát ezen mutatom be.
Ezt a cikket gyakorlottabb horgolóknak ajánlom, mivel nem jegyzeteltem készítés közben, vannak olyan részek, ahol csak nagyjából, a logikáját tudom leírni, mert a díszítés miatt nem tudom pontosan leszámolni sem a pálcákat, sem a sorokat.
Aki horgolt muffin mintát keresett és csak véletlenül tévedt ide, annak hadd ajánljam a horgolt muffin applikációról vagy a horgolt harmonika mintás muffinról (ez 3D) írt cikkemet! 😉
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
Alapanyagok, eszközök a horgolt muffinos fonalgörgető elkészítéséhez:
- mindenféle vidám, színes fonal a díszítéshez, amiből több kell: rózsaszín, sárga, fehér és barna fonal, kevés piros és zöld (Yarn Art Baby vagy ehhez hasonló fonalat használtam hozzá)
- 4-es méretű horgolótű
- nagylyukú tű, ragasztópisztoly, olló
- nápolyis vödör
- egy kb 20 cm hosszú műanyag/papír cső
- tömőanyag (nem kevés!)
A horgolt muffinos fonalgörgető elkészítése
A horgolt muffin teteje
Megj.: annak, akinek nincs kedve megnyitni a horgolási rövidítéseimről írt cikket:
Ferp = erp-t fogyasztunk (két egyráhajtásos pálcát egyszerre fejezünk be)
Itt máris problémába ütköztem, a „tejszínhab” és a horgolt cseresznye kitakarják a sorok hosszát, de lemértem és kb. 20 cm. Emiatt egyébként ne aggódjatok, a mintába bőven belefér +/- 2 cm eltérés, attól még ugyanolyan szép lesz! De emiatt nem tudom megadni, hány pálcából áll.
A minta úgy épül fel, mint a horgolt muffin harmonika mintája, csak kicsit átalakítottam: 2 soronként váltok színt (rózsaszín és sárga fonalat használtam) és nem kp-ból, hanem erp-ból horgoltam, hogy látványosabb és szaporább legyen meg ne olyan merev.
A mellékelt képek nem erről a fonalgörgetőről készültek, hanem a fentebb említett horgolt muffin harmonika mintájáról.
1.sor: horgolunk kb 20 cm hosszú láncszemsort
2.sor: a tűtől számított negyedik szembe horgoljuk az első erp-t, *erp* ism. a sor végéig
3.sor: a hátsó szálba öltve dolgozunk tovább: (2 erp), *erp* az utolsó két pálcáig, Ferp, 3 lsz, ford.
4.sor: a hátsó szálba öltve dolgozunk tovább: Ferp, *erp* az utolsó pálcáig, (2 erp), 3 lsz, ford.
5-32.sor: ism. 2.-3. sor. Az utolsó sor végén elkötjük és elvágjuk a fonalat.
Ezután az egyik hosszabb oldalának tetejét összevarrjuk, (meg persze a két végét is egymáshoz) de ügyeljünk arra, hogy akkora rés maradjon, amelyen átfér a csövünk! Mert ha összevarrtuk, beledugjuk a csövet úgy, hogy kb 4 cm magasan kilógjon (ezt eltakarja majd a horgolt cseresznye) és lazán megtöltjük tömőanyaggal.
Én ezt úgy csináltam, hogy a nápolyis doboz tetejét kilyukasztottam, azon is átvezettem a csövet és ezzel a tetővel nyomtam össze a tömőanyagot úgy, hogy 5 cm hosszú minta lelóghasson alul (ez eltakarja majd a nápolyis doboz peremét és a tető meg az alj találkozását, valamennyire rögzíti is és egyben tartja a muffinunkat.)
A horgolt muffin díszítése
A horgolt „tejszínhabot” sem látom jól. Egy fehér körlapot készítünk úgy, hogy középen átférjen a cső. Vagyis nem 12 erp-t horgolunk a varázskörbe, hanem vagy 24-et vagy 36-ot, ez lesz a kezdőkör. 3 kört szaporítunk (erp-ból), majd 10 herp-ből vagy nerp-ből (három- vagy négyráhajtásos pálcából) körben kagylómintát horgolunk rá.
A horgolt cseresznyét ugyanezen logika szerint készítjük, középen szükséges a lyuk rá a cső miatt. Az enyém 4 cm magas.
Végül horgolunk egy halom színes kis körlapot, ezek hivatottak a szórócukrot jelképezni. Az enyémek két-két körből állnak, 2 cm átmérőjűek és úgy látom, 36 db van belőlük.
Ha ezekkel elkészültünk, rögzítjük őket a horgolt harmonika mintán: a horgolt „tejszínhabot” felvarrjuk, de a cseresznyébe célszerűbb beleragasztani a csövet úgy, hogy ne lógjon ki. A körlapokat is gyorsabb ragasztópisztollyal felragasztani.
A horgolt muffin alja
Itt egy akkora körlapot horgolunk rózsaszín fonalból és erp-ből, amekkora a nápolyis vödrünk alja. Az enyém így néz ki:
Rózsaszín fonallal 6 kört szaporítunk a körlap horgolás szabályai szerint.
7.kör: csak az elülső szálba horgolunk *erp* ism. a kör végéig, összekötjük a kört
8-20.kör: 3 lsz, *Eerp, erp* ism. a kör végéig, összekötjük a kört. Ezzel egy bordázott mintát alakítunk ki.
Megj.: Eerp = első relief/elölről horgolt erp. Aki nem biztos benne, hogyan készül, katt ide!
21-25.kör: barna fonallal *erp* ism. a kör végéig, összekötjük a kört, az utolsó kör végén elvágjuk a fonalat. Ez így nálam 14 cm magas, épp a vödör karimájának aljáig ér.
Ezután beletesszük a vödröt és ha akarjuk, bele is ragasztjuk. Szerintem úgy praktikusabb, mert nagyon könnyen lecsúszik a műanyagról a horgolás.
Ezzel el is készült ez a különleges, harmonika mintás horgolt muffin fonalgörgető Remélem, Nektek is tetszik és elkészítitek Ti is, nekem nagyon bevált és nagyon szeretem. Boldog horgolást, kellemes tavaszi készülődést kívánok Nektek! Ha kérdésetek van, feltehetitek a cikk alján található Hozzászólásokban vagy írjatok bátran a Kreatív+Hobby Alkotóműhely Face-oldalára!