Íme, egy kis meglepetés a nyuszifészekbe: egy XXL méretű tic tac-os dobozkát horgoltam be és formáltam húsvéti nyuszivá, hogy majd apró csokitojásokat vagy – még mindig Ausztriában vagyunk – az itt divatos csokirépácskákat tehessek bele. Ha pedig egyszer kiürül a horgolt nyuszi, hát Jázmin apró-cseprő kis holmijait tárolhatja majd benne 🙂
A felhasznált rövidítések itt találhatóak.
Alapanyagok, eszközök a horgolt nyuszis dobozkához:
- fehér, rózsaszín és sárga fonal 4-5-ös méretű horgolótűhöz
- pár cm vékony, sötétebb rózsaszín és türkizkék fonal darabka
- 4-es méretű horgolótű
- aki a masnit kötni szeretné: 4-es méretű kötőtű
- tű, olló
- XXL méretű tic tac-os dobozka, 2 mozgó szem
- hobby ragasztó, villa a bojtkészítéshez (vagy egy bojt, vagy más bojtkészítő eszköz)
A horgolt nyuszis dobozka elkészítése
A dobozka behorgolása: az alsó rész
Megj.: minden kör végén ksz-mel kötjük össze a kört.
Egy egyszerű nagyinégyzettel kezdünk:
Kezdőkör: fehér fonallal, varázskörbe *3 erp, 2 lsz* ism. még háromszor, összehúzzuk a varázskört és összekötjük a kört
1.kör: *kp* ism. a kör végéig úgy, hogy a lsz ívekbe 3 kp kerül, összekötjük a kört
2.kör: *kp* ism. a kör végéig úgy, hogy a saroknál a középső szembe (2 kp) kerül
3.kör: csak a belső szálba horgolunk: *kp* ism. a kör végéig, már nem szaporítunk sehol
4-20.kör: *kp* ism. a kör végéig úgy, hogy már sehol sem szaporítunk
21.kör: sárga fonallal *erp* ism. a kör végéig
22-23.kör: fehér fonallal *kp* ism. a kör végéig, összekötjük a kört, majd a 23.kör végeztével elkötjük és elvágjuk a fonalat.
Megj.: ez a méret erre a dobozra jó, persze függ a horgolás szorosságától és a fonaltól is. Mindenesetre nem kell szaporítani, mert eléggé nyúlik az anyag ahhoz, hogy szorosan simuljon a dobozkára.
A dobozka behorgolása: a felső rész
Ez a rész nem ugyanolyan, mint az alja: szélesebb. Szintén nagyinégyzet az alapja:
Kezdőkör: fehér fonallal, varázskörbe *3 erp, 2 lsz* ism. még háromszor, összehúzzuk a varázskört és összekötjük a kört
1.kör: *kp* ism. a kör végéig úgy, hogy a lsz ívekbe 3 kp kerül, összekötjük a kört
2-4.kör: *kp* ism. a kör végéig úgy, hogy a saroknál a középső szembe (2 kp) kerül
5-12.kör: *kp* ism. a kör végéig úgy, hogy már sehol sem szaporítunk. Az utolsó kör végén elkötjük és elvágjuk a fonalat úgy, hogy kb. 15 cm maradjon lógva az összevarráshoz.
A horgolt nyuszi füle
Kezdősor: 11 lsz
1.kör: a tűtől számított 2. szembe kp, *kp* ism. a sor utolsó szeméig, az utolsó szembe (3 kp), fordulunk: *kp* ism. a sor végéig, az utolsó szembe 2 kp, összekötjük a kört (összesen 23 kp van a körben)
2.kör: 6 ksz (a sor végétől számított 4. szemig), kp, fp, a sor végi 3 pálcába: (2 erp) (ez a sor utolsó előtti pálcája), (erp, krp, erp) (ez a sor utolsó pálcája), (2 erp) (ez már a sor másik oldalának 1. pálcája), fordulunk, a köv. pálcába fp, kp, ksz a kör végéig (ez összesn 8 ksz), nem kötjük össze a kört, hanem elkötjük és elvágjuk a fonalat úgy, hogy maradjon olyan hosszú, amivel fel tudjuk varrni a horgolt nyuszi fejére a füleket. A horgolt nyuszifülből még egyet készítünk.
A horgolt nyuszi talpai
Kezdősor: rózsaszín fonallal 6 lsz
1.kör: a tűtől számított 2. szembe kp, 2 kp, fp, az utolsó szembe (3 erp), forulunk, fp, 2 kp,, az utolsó szembe (2 kp) összekötjük a kört
2.kör: fehér fonallal 4 kp, fp, (3 erp), (3 erp), fp, 3 kp, (2 kp), (2 kp), összekötjük a kört, elkötjük és úgy vágjuk el a fonalat, hogy elég hossz maradjon a horgolt talpacskák felvarrásához. Még egyet készítünk belőle.
A horgolt nyuszis dobozka összeállítása
Mint már említettem, Ausztriában vagyok, távol a kis alkotóműhelyemtől, így különösen kreatívan kell megoldanom az itt készülő húsvéti díszeimet és kis ajándékaimat, mivel nincsenek velem a megszokott eszközeim és alapanyagaim. De amint láthatjátok a horgolt tojásaimból és ebből a horgolt nyusziból is, nem lehetetlen a feladat! 🙂 Csak egy kis fantázia szükséges hozzá és kompromisszumkészség. Vettem ragasztót, szereztem a konyháról egy villát, ezek segítségével fejeztem be a horgolt nyuszis dobozkámat – vagyis Jázminét, hiszen a kislányomnak szánom. Ha otthon lennék, gyöngyökből készíteném el a horgolt nyuszi szemeit és az orrát is.
A fülekre rövid rózsaszín fonalból ragasztjuk fel a belső részt.
Horgolunk vagy kötünk egy sárga masnit (kb. 10 lsz-re 10 erp-t, majd két hosszabb oldalán kp-val körbe, végül a közepére feltekerjük a fonalat, hogy összefogja), majd horgolunk egy nyuszi-nózit: varázskörbe sötét rózsaszín, vékony fonallal 4 erp, összehúzzuk, de nem kötjük össze a kört, csak elkötjük a fonalat: ezzel el is készült egy kis háromszög-forma.
Ezután feltűzzük a horgolt nyuszi talpait, füleit, az orrát és a masniját, …
… majd felvarrjuk őket. Érdemes a masnival és az orral kezdeni, mert ha ezek középen vannak, könnyebb a páros testrészeket szimmetrikusan elhelyezni.
Hátul összevarrjuk a horgolt alsó és felső részt úgy, hogy nyitható maradjon a horgolt nyuszis dobozka.
Bekenjük ragasztóval a dobozka felső részét, majd rásimítjuk a horgolt felső részt. Ezt mindenképpen érdemes ráragasztani, mert a nyitogatástól mindig lejönne róla. Végül kis darabka türkizkék fonalból ragasztunk neki szemeket.
És majdnem elfelejtettem elkészíteni a horgolt nyuszi egyik ugyanolyan fontos testrészét, mint a fülei: a farkincáját! Ehhez egy villára sok sornyi fonalat tekertem, középen összekötöttem egy másik darabka fonallal, két oldalán szétvágtam, kicsit még igazítottam rajta és szükség szerint megnyírtam, majd felvarrtam a dobozka hátoldalára.
Ezzel elkészült a horgolt nyuszis dobozkánk, már csak néhány színes csokitojást vagy más apró finomságot kell beletennünk ahhoz, hogy „titokzatos módon” a nyuszifészekbe kerülhessen! 🙂
Megj.: időközben haza értünk, így ki tudtam cserélni a nyuszi szemeit „igazi” – szerintem sokkal jobban néz ki. 🙂