Sziasztok! 🙂
Képzeljétek, elkészült az idei őszi sapka-sál-kesztyű kollekcióm 🙂 Saját tervezés 🙂 Ebben a bejegyzésben a horgolt sapka elkészítésének menetét mutatom be. Ennek a sapkának a különlegessége – a színes fonal mellett, amelyből készült – a trükkös masni-dísznek köszönhető (Köszönöm szépen ezt az egyszerű, de nagyszerű ötletet Valerie-nek!) Amint látjátok, nem csak (kis)gyermekeknek, de fiatalos anyukáknak is jól áll 🙂 A horgolt sapka mintája nagyon egyszerű, akár egy óra alatt elkészíthető.
A hozzá illő horgolt ujjatlan kesztyű mintaleírása ide kattintva érhető el.
A hozzá illő horgolt körsál mintája itt található.
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
Alapanyagok, eszközök a horgolt masnis sapka elkészítéséhez:
- színátmenetes fonal
- 5.5-6-os méretű horgolótű
- nagylyukú tű, olló, díszgomb
A horgolt masnis sapka elkészítése
A méretezésben segít a Horgolt sapka mérettáblázatom. Itt figyelembe kell venni a fonal és a minta rugalmasságát is: 6 éves kislányom sapkájának és az én felnőtt méretű sapkámnak is egy 16 cm-es körlap az alapja, tekintve, hogy nagyon rugalmas az anyaga. Sőt, Jázminét még hosszabbra is terveztem, hogy kényelmesen aláférjen a mindig a feje tetejére kötött lófarok, így a füle sem lóg ki.
A sapka elkészítése nagyon egyszerű: először is horgolunk egy megfelelő átmérőjű körlapot, melyet varázskörbe horgolt 3 lsz, 11 erp-vel kezdünk, majd szaporítunk a körlap horgolás szabályai szerint.
Ezután annyi sor erp-t horgolunk, mellyel 4 cm híján elérjük a megfelelő sapkahosszt (ezt is írja a horgolt sapka mérettáblázat). Ekkor a sapkát összelapítjuk és elsimítjuk úgy, hogy a kezdő lsz-ek hátul középen legyenek. Ehhez mérten a sapka egyik oldalán kb.a 2/3 résznél iktatjuk be a következő 4 sorban a lsz íveket, melyek – szintén a rugalmasságtól és a horgolásunk szorosságától függően – kb. 20 légszemből állnak, majd kb. 15 szemet kihagyva folytatjuk tovább az erp-k horgolását. A sapka szegélyeként kp-val horogljuk körbe, elkötjük és elvágjuk a fonalat.
Ezután a lsz-íveket középen összehúzzuk egy fonallal…
… és közepére egy díszgombot varrunk. Így alakul ki a trükkös masni-hatású dísz, ezzel együtt pedig nagyon szép ívet ad a sapkának és az arcnak 🙂
Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra! Boldog horgolást!