Sziasztok!
A nagyi-négyzetek (angol neve: granny square) klasszikus horgolt minták, melyeket sokféleképpen felhasználhatunk, főként takarók készítéséhez. Lehetnek egyszerű négyzetrácsosak, de akár virágmintásak is. Akár sok kicsiből, akár egyetlen hatalmas nagyi-négyzetből készül is, egy granny-takaró, egy horgolt bokáig érő kardigán vagy egy horgolt vállkendő mindig az otthon, a meleg, a nyugalom hangulatát hozza el.
Ehhez a bejegyzéshez nem jelölök meg külön forrást, mert csak a képkeresőből mazsoláztam mintadiagramokat.
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
A legegyszerűbb, klasszikus horgolt nagyi-négyzet mintadiagramja
Bemutatóul készítek egy, a fenti mintát követő nagyi-négyzetet
Kezdőkör: varázskörbe 3 lsz, 2 erp, 2 lsz, *3 erp, 2 lsz*, ism. még egyszer, 3 erp, lsz, kp-val kötjük össze a kört, 3 lsz, ford.
1.kör: lsz ívbe (2 erp), *a köv. lsz ívbe (3 erp, 2 lsz, 3 erp)* ism. a kör végéig, kp-val összekötjük a kört, 3 lsz, ford.
2.kör: lsz ívbe (2 erp), *a köv. lsz ívbe (3 erp), a köv. lsz ívbe (3 erp, 2 lsz, 3 erp)* ism. a kör végéig, kp-val összekötjük a kört, 3 lsz, ford.
3.körtől: a négyzet minden sarkában lévő lsz ívbe: (3 erp, 2 lsz, 3 erp), a négyzet minden oldalán a lsz ívekbe (3 erp), minden kör végén megfordítjuk a mintát.
Ha tovább folytatjuk szegélyt is horgolunk rá, készíthetünk belőle például egy babatakarót.
Ezt a takarót tovább horgolva ilyen kardigánt készíthetünk belőle.
További nagyi-minta diagramok a képkeresőben is találhatóak, onnan másolok ide néhányat (ezek nem a saját mintáim, de azzal, hogy felteszem ide őket, automatikusan rájuk kerül a logóm):
Remélem, Ti is látjátok azt a rengeteg felhasználási lehetőséget, amit a nagyi-négyzetek rejtenek. Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra! Jó horgolást kívánok Nektek! 🙂