Újra rá kellett döbbennem, hogy Jázmin úgy nő, mint a gomba. Hihetetlen gyorsan megkurtulnak a pulóverei! Így varrtam neki is, magamnak is derékmelegítőt, ami nagyon praktikus a hűvösebb, hidegebb időkben. A mieink egyébként nem konvencionális méretűek: mell alól indulnak és leérnek egészen a combunkig. Így Jázmin szokásos cicanadrágjához nagyon csinos, emellett tavasszal használhatja majd szoknyának is. Egyszerű horgolt szegélyt varrtam az aljukra, így sokkal szebben mutatnak és egyedivé válnak.
A felhasznált rövidítések itt találhatóak.
Alapanyagok, eszközök:
- (körkötéssel gyártott) passzé vagy más, rugalmas és meleg textil
- varráshoz szükséges eszközök
- a horgolt szegélyhez 5-ös méretű tű és fonal
A horgolt szegéllyel díszített derékmelegítő elkészítése
Biztos, ami biztos, dupla rétegű derékmelegítőket varrtam, ehhez egyszerűen behúztam az anyag felső részét alulra (a körkötés miatt cső alakú a passzé). Természetesen Jázminnak nagy a passzé gyárilag méretezett kerülete, ezért először a méretére szabtam a textilt. Felül 2-3 cm-nyi ívben még karcsúsítottam egy kicsit, hogy ne álljon el a melle alatt.
Ezután már csak összevarrjuk az oldalát és beszegjük. Az anyag bomlása miatt másodszor is körül szoktam varrni cikk-cakk öltéssel.
Horgoltam hozzá egy egyszerű szegélyt is. A passzé kerületével egyező hosszúságú láncszemsorra egy sornyi erp-t, majd erre egyszerű, 5 erp-ből álló, 4 sornyi kagylómintát. Ez Jázmin méretében így néz ki:
1.kör: 120 lsz-t ksz-szel körré kapcsolunk
2.kör: 3 lsz, *erp* ism. a sor végéig
3. kör: (3 lsz, 4 erp), két szemet kihagyunk, kp, két szemet kihagyunk, *(5 erp), két szemet kihagyunk, kp, két szemet kihagyunk* ism. a kör végéig.
4.kör: ksz-mel az első kp-ba jutunk, innentől ism. a 3.kört
5-6.kör: ism. a 3. kört úgy, hogy a legyezők mindig az előző sor két legyezője közé essenek. Végül elkötjük és elvágjuk a fonalat.
Ezután feltűzzük a horgolt szegélyt a derékmelegítő aljára ügyelve arra, hogy egyenes vonalra essen és elől-hátul fedje egymást. Végül felvarrjuk.