Sziasztok! 🙂
Ebben a cikkben egy igen praktikus horgolt sapka mintáját mutatom be (saját tervezés, de persze nem én találtam fel a spanyol viaszt 😉 ), amennyiben hosszú hajú a kislány, akinek szánjuk. Ha ilyen sapkát visel, hiába nőtte ki a kötős típusokat, ez nem fog leesni a fejéről. Ezt a fonalat nem én választottam, egy kedves ismerősöm hozta, hogy horgoljak belőle sapit a kisunokájának.
Ez a sapka egy 4 éves kislánynak készült, a méretet hozzá a horgolt sapka mérettáblázatomból néztem ki: a körlap 15 cm átmérőjű, a hossz pedig 17 cm, karima nélkül (picit kisebbre vettem, mint a táblázat, mert eléggé nyúlik a minta). Külön kérte Nagymama, hogy ne legyen rajta díszítés, de én ezt persze nem bírom ki, így kitaláltam, hogy önmagában díszítem: a karimán lesz egy különleges masni-minta, ahogy egy régebben horgolt őszi sapkán mutattam be.
A cikkben felhasznált horgolási rövidítéseket ide kattintva találhatod meg.
Alapanyagok, eszközök a horgolt copfos sapka mintához:
- A fonal: Ispe Duetto filati (ezt a márkát nem ismerem, de kb ezt silabizáltam ki az olasz szövegből), 2 gombolyag (2×50 g, de nem fogyott el mind)
- ehhez 4-es méretű tűt ajánl, de én 5-össel horgoltam, még így is elég merev lett, de azért eléggé ruganyos
- olló, nagy lyukú tű, egy dísz gomb, kb 10 cm keskenyebb kalapgumi
A horgolt copfos sapka elkészítése
Kezdősor: 24 lsz-et körré kapcsolunk össze
1.kör: 3 lsz, erp, (2 erp), *2 erp, (2 erp)* ism. a kör végéig, ksz-mel összekötjük a kört
2.kör: 3 lsz, 2 erp, (2 erp), *3 erp, (2 erp)* ism. a kör végéig, ksz-mel összekötjük a kört
3.kör: 3 lsz, 3 erp, (2 erp), *4 erp, (2 erp)* ism. a kör végéig, ksz-mel összekötjük a kört
4.kör: 3 lsz, 4 erp, (2 erp), *5 erp, (2 erp)* ism. a kör végéig, ksz-mel összekötjük a kört
5-18.kör: 3 lsz, *erp * ism. a kör végéig, ksz-mel összekötjük a kört
A karimához kifordítottam a mintát és úgy horgoltam tovább. (Azt is lehet csinálni, hogy egyszerűen megfordítjuk a mintát: eddig a sapka teteje volt alul, most az kerül felülre – ez esetben viszont a karima első körét a külső szálba horgoljuk. Bármelyik módon haladunk is tovább, az eredmény ugyanaz lesz: a karima is a minta színét adja, mint maga a sapka, nem a fonákát.)
19.kör: csak a belső szálba horgolunk, 3 lsz, *erp * ism. a kör végéig, ksz-mel összekötjük a kört
20-23.kör: innentől kezdve újra mindkét szálba horgolunk. 3 lsz, 23 erp, 20 lsz, kihagyunk 15 pálcát, *erp* ism. a kör végéig, ksz-mel összekötjük a kört.
24.kör: 2 lsz, *fp* ism. a kör végéig, ksz-mel összekötjük a kört, elkötjük és elvágjuk a fonalat.
Ezután a képeken látható módon előbb egy tűvel húzzuk össze a láncszem-sorokat középen, az majd egy díszgombbal rögzítjük. Én a karima alját és tetejét is a horgolt sapkához varrtam, hogy szépen mutasson.
Végül a sapka tetejére horgoltam egy erp-kört, az ez alatti körben (1.kör) végigfűztem a kalapgumit, majd ráhajtottam ezt a plusz kört és odavarrtam, hogy amennyire lehet, eltakarja a fehérlő gumiszalagot.
Ezzel el is készült ez az egyszerű, mégis csinos és nagyon praktikus horgolt copfos sapka! Remélem, Nektek is tetszik ez a minta és kipróbáljátok! Ha kérdésetek van, feltehetitek itt a cikk alján lévő Hozzászólások-ban vagy írjatok nyugodtan Face-oldalunkra! Boldog horgolást!